Samochód w leasingu, za gotówkę, czy na kredyt?
To pytanie często stawiaja sobie przedsiębiorcy decydując się na zakup samochodu osobowego. Odpowiedź nie jest jednoznaczna i zależy od sytuacji danego przedsiębiorcy oraz wybranej przez niego strategii podatkowej. Kiedy, która z tych form finansowania zakupu samochodu jest najkorzystniejsza.
Leasing pozwala jednorazowo ująć w kosztach największą kwotę. Z tego powodu jest korzystny dla przedsiębiorców generujących zysk. Jest również podatkowo korzystny przy zakupie samochodów o wartości większej niż 20000 euro. Jest wreszcie dostępny dla przedsiębiorców rozpoczynających działalność. Jego koszt zależy od oferty leasingodawcy dlatego zaleca się porównanie kilku ofert przed ostateczną decyzją. Warto również zwrócić uwagę na koszty ukryte: obsługa rachunku, koszty ubezpieczenia (w tym opłata przy ubezpieczeniu u innego niż leasingodawca ubezpieczycielu), koszty dodatkowych informacji itp.
Zakup za gotówkę. Jeżeli dysponujemy gotówką na zakup samochodu i nie zależy nam na szybszym generowaniu kosztów, wreszcie kupujemy samochód za cenę niższą niż 20000 euro, to jest to z punktu widzenia kosztu najkorzystniejszy zakup. Należy przy tym pamiętać, że samochodu nie możemy amortyzować krócej niż 5 lat (używanego 2,5) oraz, że nie możemy przy zakupie samochodu zastosować jednorazowej amortyzacji do 100.000 zł, która od stycznia 2018 roku ma obowiązywać przy zakupach inwestycyjnych.
Zakup na kredyt. Na ogół jest mniej korzystny od obu powyższych form finansowania. Wprawdzie w koszty zaliczamy amortyzację i koszt spłaconych odsetek, zatem przy kredycie na okres dłuższy niż 5-8 lat może się to okazać podatkowo opłacalne, to zwykle wysokość oprocentowania powoduje, że ta forma finansowania jest mniej korzystna niż leasing.
W firmie ARGUS zawsze służymy doradztwem naszym klientom jak forma finansowania zakupu jest dla nich najkorzystniejsza.